A Közép-Európában is egyedülálló komplexum a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság beruházásában, az Új Széchenyi terv keretében, Európai Uniós támogatással valósult meg. A kedvező fényszennyezettség eredmények alapozták meg a centrum megvalósítását.
A Pannon Csillagda 800 m2 területű látogatóközpontjának esődleges célja a színvonalas ismeretterjesztés, a minőségi csillagászati turizmus. Ugyanakkor, az obszervatórium fontos feladata, hogy a turisztikai csoportok érdeklődése révén egyre inkább állandó programként is megjelenő ismeretterjesztő attrakció mellett, még az is, hogy kutatási projektekben vegyen részt hazánk és Európa legmodernebb csillagászati komplexumaként. Látható itt valódi meteoritdarab, vagy a Mars-szonda másolata. A felállított naptávcső segítségével a Nap felületének döbbenetes részletei figyelhetők meg.
Az Univerzum megismerése mindig is vágya volt az emberiségnek. Ha teljesen megismerni nem is tudjuk, azért közelebb kerülhetünk hozzá. A Magas-bakonyi Tájvédelmi Körzetben mért rendkívül kedvező fényszennyezettség-eredmények alapozták meg a Nemzetközi Csillagoségbolt-park kialakításának jövőképét, valamint a komplex, csillagászati interaktív élménycentrum megvalósításának gondolatát. Szakképzett csillagászok segítenek megismerni a csillagászat, a fizika, a matematika és a földrajztudományok alapjait, kísérletek, távcsöves bemutatók és 3D mozi segítségével.
Első és utolsó negyed környékén közeli galaxisokban felvillanó szupernóvák keresése; az újhold környéki, sötét egű időszakokban a GAIA asztrometriai műhold által felfedezett halvány, földközeli kisbolygók megerősítése; nagy holdfázisnál exobolygó átvonulások mérése. E programok támaszkodnak a magyarországi csillagászati kutatások hagyományaira, illetve együttműködést tesznek lehetővé a hazai professzionális csillagvizsgálók munkájával. A kisebb műszerekkel galaktikus nóvákat szeretnének keresni, amely egy új irány a hazai csillagászati kutatásokban. A turisztikai kommunikációban és az elvárásokban is, tegyük hozzá, egyre inkább előtérbe kerülnek azok a niche-témák, amelyek nem kifejezetten a tömegeket szolgálják ki és az ilyen típusú attrakciókra irányítják a TDM-ek figyelmét is.
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv Közép-Dunántúli Operatív program támogatási rendszerében a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság 358 millió forint pályázati forrást nyert a Pannon Csillagda kialakításához Bakonybélben. A 421 milliós projekt ötlete és egyben feladata egy időjárás, napszak és szezonfüggetlen, tudományos igényű, ugyanakkor szórakoztató, csillagászatra épülő turisztikai szolgáltatás kialakítása.
A városlakó ember nem csak a természettel, a természetes életmóddal vesztette el kapcsolatát, hanem az emberi kultúrák geográfiai miliőjével: a csillagfényes éjszakákkal is. A fényreklámoktól, közvilágítástól elborított égbolton csupán pár csillag fénye tör át, a fényszennyezés megfoszt minket a csillagos égbolt látványától. Így napjainkban már nem csak a természeti népeknek, a ritkuló élővilágnak, hanem a csillagos égboltnak is szüksége van rezervátumokra, védett területekre. Ezeket a csillagászat számára nélkülözhetetlen területeket lehet sikerrel integrálni a turizmusba, hiszen korunk erős, hangos és fényes versenykörnyezetében a városlakók csak a turizmus segítségével találkozhatnak a csillagok egyre láthatatlanabb és sok-sok izgalmas felfedezést ígérő világával.
Ezen okok ösztönözték a világ jelentős nemzeti parkjait, hogy ökoturisztikai programjaik alapvető részévé tegyék a csillagászati bemutatókat. Általában a nemzeti parkok felügyelete alatt állnak azok a területek, melyek védettek a fényszennyezéstől, és alkalmasak csillagászati bemutatóközpontok üzemeltetésére, és hosszútávon is képesek megőrizni a fényszennyezéstől e térségeket. A nemzetközi példákkal szemben, a hazai turisztikai palettán 2012-ig nem volt olyan, a csillagászati és űrkutatási ismereteket a mai elvárásoknak megfelelően, interaktív módon közvetítő látogatóközpont, amely túlmutat a hagyományos lehetőségeken. Olyan csúcstechnikával gazdagodott a vidék, amit bármely nagyváros megirigyelhet és a Pannon Csillagda tudósok, csillagászok, érdeklődők, családok, gyermekek találkozási pontja egyre inkább.
A Közép-Európában is egyedülálló komplexum a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság beruházásában, az Új Széchenyi terv keretében, Európai Uniós támogatással valósult meg. A kedvező fényszennyezettség eredmények alapozták meg a centrum megvalósítását.
Milyen előnyökkel jár, ha egy látogatóközpontot az Év Ökoturisztikai Létesítménye 2013. díjjal ismertek el? A fenntartó, Nyugat-magyarországi Egyetem ezzel a komplexummal olyan fejlesztést hajtott végre, amely középpontjában a látogató élményszintű kiszolgálása áll.
Ha Gyula városáról hallunk, akkor a tudatos fejlesztés, az újdonságok sajátosságainak ismertetése és a városvezetés turizmus iránti elkötelezettsége a téma. A polgármester és turisztikai menedzsment vezető kéz a kézben építkezik és kommunikál.
Nemcsak egy-egy városkártya lehet sikeres, de az azokat rendszerező, értékelő munka, illetve az ez alapján most megszületett katalógus elektronikus formája. A lista nem sorolja a budapesti kártyát, annak ellenére, hogy a termék a negyedik legjobb Európában.